Centrum řemesel - Dřevořezbářství

Dřevořezbářství 4

Po tisíciletí pokusů a omylů se lidstvo naučilo rozlišovat vlastnosti rostlin, dřeva a stromů.

V průběhu celých tisíciletí lidské kultury a civilizace nabylo dřevo postupně takového významu, že jeho důležitost pro člověka snad nelze srovnávat s žádným jiným materiálem. Právě dřevo bylo jedním z prvních materiálů, jež začal člověk používat. Zpracovávaly se téměř všechny druhy lesních i ovocných dřevin.

Základní řadu pracovních nástrojů v tradiční dřevařské výrobě tvořily sekera, klín, palice, pila, poříz, nůž, hoblík, dláto, palička, nebozez a strouhací stolice jako pomocné upínací zařízení.

Jednotlivá řemesla zpracovávající dřevo v průběhu staletí měnila svůj rozsah a význam. Tato řemesla byla sdružována do cechů, jako např. Bečváři, Tesaři, Soustružníci dřeva, Truhláři, Stolaři nebo Umělečtí řemeslníci.

Řezbáři vyřezávali převážně z měkkého dřeva. Vyřezávali různé figury, loutky, sošky, sloupy, hračky, truhly, ozdoby, rámy, zdobili nábytek apod. Řezby byly často povrchově upravovány polychromií (barevná úprava) či zlacením. Od 17. století vyřezávali nejrůznější předměty např. ze slonoviny i zvířecích kostí.

Mezi řezbářské technologie patří např. řezání, hoblování, frézování, soustružení nebo opracování truhlářskými dláty – sortiment truhlářských dlát je na rozdíl od dlát řezbářských omezenější (obyčejná, čepovací, půlkruhová a francouzská). Jsou ale mohutnější. Čepel s ostřím, krčkem a korunou je svou stopkou zaražena do rukojeti opatřené předním a zadním kroužkem.

Přijďte si také k nám prohlédnout naši dřevořezbářskou dílnu a vyzkoušet si řezbářské řemeslo.