Zahrady - Hospodářská zvířata

Přijďte se podívat k ohradě ve které se mezi perličkami, kachnami a krůtami pasou ovce a kozy. Pozorujte se svými dětmi chování holubů. A dejte si pozor na „zatoulaného“ pštrosa. Kozy jsou zde zastoupeny dvěma různými plemeny – koza bílá krátkosrstá, která vznikla křížením selských koz se sánským plemenem ze Švýcarska a Německa, a koza burská, jež byla vyšlechtěna v jižní Africe.

Kozy bílé krátkosrsté jsou střední konstituce a jsou většinou bezrohé. Jsou nenáročné a mají vysokou plodnost. Burské kozy jsou pevné konstituce, obě pohlaví mají rohy a svislé uši. Jejich srst je krátká, na hlavě načervenalá s lysinou, uši a krk zpravidla hnědé a zbarvení těla bílé. Dožívají se kolem osmi let.

Husy jsou naše původní, chované již po několik staletí, vzniklé domestikací divoké husy velké. Kachny jsou zde pižmové (bílá forma) a ruánské. Pižmová kachna, známá též pod názvem čínská kachna, je příbuzná naší kachny divoké a pochází z pižmovky velké, která obývá tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky. Ruánská kachna je plemeno vyšlechtěné v severozápadní Francii z krajových kachen.

Perličky modré mají svůj původ v Africe. Jsou velmi ostražité a vyznačují se rychlými reakcemi na vnější podněty. Létají většinou nízko nad zemí a jen zřídkakdy přeletí plot či ohradu. Pštros dvouprstý je největší pták na světě. Pochází z východní a jižní Afriky, kde obývá savany, pouště a polopouště. Náleží mezi běžce. Na každé noze má dva prsty a díky svým silným nohám může při běhu dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Dožívá se 40 až 70 let a dospívá asi ve dvou letech. Má velmi dobrý zrak i sluch. Je všežravec. Krocan je původem ze Střední a Jižní Ameriky. Má holou, světle modrou hlavu a dlouhý, přes zobák visící červený výrůstek na čele. Samice (krůta) je méně nápadná a nikdy nestaví ocas do vějíře. Ve své domovině žijí v lese. Nevytváří sociální skupiny, jejich jediný styk s opačným pohlavím je během toku.

Na pastvinách máme v současné době stádo čítající 40 ovcí. Zastoupena jsou plemena Valaška, Suffolk, Charollais, Texel a Romanovská ovce. Valaška je pro svůj vzhled jednou z nejoblíbenějších ovcí, která se k nám dostala ve 14. století. Je menšího vzrůstu a patří mezi hrubovlnné ovce. Plemeno Suffolk je černohlavé a má polojemnou krátkou vlnu. Chová se hojně v Anglii. Texel je považováno za tvárné a dobře ovladatelné plemeno, které je způsobem spásání trávy velmi šetrné ke krajině. Ovce plemene Charollais jsou původem z Francie a mají krátkou vlnu. Romanovská ovce byla vyšlechtěna v Rusku a patří do skupiny kožichových krátkoocasých plemen. Má černou hlavu s charakteristickou bílou lysinou. Berani mají na krku hřívu.